Dokážeme pomôcť našim oceánom zo Slovenska? Týka sa nás to vôbec? Odpoveď je jednoduchá. Áno a jednoznačne áno. Nezáleží na tom ako ďaleko od oceánu žijeme, náš odpad tam s najväčšou pravdepodobnosťou skončí a náš životný štýl sa na zdraví oceánu určite odzrkadlí. Preto aj zmeny a pomoc, ktoré oceánu ponúkneme určite pocíti.
Prečo je oceán taký dôležitý?
fytoplanktón produkuje viac ako 50% kyslíka, ktorý dýchame - takže za každý druhý nádych vďačíme oceánu
až 80 % všetkého života na Zemi sa nachádza pod hladinou oceánov
oceány pokrývajú až 70% povrchu našej planéty vďaka čomu pomáhajú s klimatickými zmenami
pohlcujú až 30% oxidu uhličitého z našej atmosféry
Plasty v číslach:
iba 6% zo všetkého plastu sa v skutočnosti zrecykluje
plasty boli nájdené až 11 kilometrov pod vodnou hladinou
do roku 2050 môže byť v oceánoch viac plastu ako rýb
produkujeme 20 krát viac plastov ako pred 50 rokmi
rozklad plastovej fľaše je 400 rokov
Každý rok zomrie v dôsledku znečistenia plastmi viac ako 1 milión morských vtákov a 100 000 morských živočíchov
Veľká tichomorská odpadová škvrna má rozlohu približne 1,6 milióna kilometrov štvorcových, čo je viac ako Texas
88 % povrchu mora je znečistených plastovým odpadom
Každá tretia ryba ulovená na ľudskú spotrebu obsahuje plast
100 % malých morských korytnačiek má v žalúdku plast
Ako môžeme spoločne konať?
Šetrite vodu: Používajte menej vody, aby prebytočné odtoky a odpadové vody neprenikali do nášho oceánu.
Znížte množstvo znečisťujúcich látok: Vyberajte si netoxické chemikálie/kozmetiku a správne likvidujte herbicídy, pesticídy a čistiace prostriedky.
Znížte množstvo odpadu: Znížte množstvo odpadu, ktorý vyhadzujete. Zvoľte si alternatívy, ktoré sú znovupoužiteľné. Každý rok sa do nášho oceánu dostane 12,7 milióna ton plastov. Jednoduchou zmenou na znovu použiteľné flaše, nádoby alebo nákupné tašky.
Znížte znečistenie dopravnými prostriedkami: Morský ekosystém je krehký a náchylný na zmeny, čím je mimoriadne zraniteľný. S otepľovaním klímy sa otepľuje aj náš oceán. Používajte úsporné vozidlá, využívajte verejnú dopravu, ak môžete, alebo skúste pri výletoch používať bicykel.
Zodpovedne si vyberajte morské plody: Náš oceán je domovom takmer milióna druhov a je dôležitým zdrojom potravy a príjmov pre viac ako 800 miliónov ľudí na celom svete, napriek tomu je rybolov najväčšou hrozbou pre morskú biodiverzitu. Ak sa morské plody získavajú zodpovedne, môžu byť súčasťou stravy s vysokým prínosom pre ľudské zdravie a nízkym vplyvom na životné prostredie. Nikdy nejedzte žraločie plutvy, veľrybie mäso, korytnačie vajcia ani iné neudržateľné morské druhy.
Použite svoj hlas: Založte si kanál na sociálnych sieťach a použite váš hlas! Povzbuďte ostatných, aby sa pridali k tejto misii. Ak milujete oceán hovorte o ňom. Náš hlas je tá najsilnejšia zbraň akú máme.
Ale, nie sme v tom sami! Existuje obrovské množstvo organizácii, ktoré sa tiež snažia oceánom pomôcť. Spísala som zoznam tých najzaujímavejších.
Čo s nimi?
získať informácie, dozvedať sa novinky o riešení problémov
zdieľať ich príspevky, grafiky a informácie
materiálna podpora/ nákup merchu
SeaSheppard conservation society - využíva priamu akciu na vyšetrovanie a dokumentovanie ilegálnych aktivít na mori. Bojujú v prvej línii.
Oceana - pracuje na obnove a ochrane svetových oceánov prostredníctvom presadzovania politiky, vedy a vzdelávania verejnosti.
Padi AWARE foundation - mobilizuje potápačov, na pomoc s ochranou žralokov a množstvom morského odpadu.
Coral Reef Alliance - spolupracuje s komunitami na celom svete a pomáha riešiť problémy spojené s ochranou koralových útesov
GreenPeace - používa nenásilnú konfrontáciu na odhaľovanie environmentálnych problémov a presadzovanie riešení
The Bay Foundation - Obnovuje vody okolo Santa Monica Bay. Najíma potápačov na odstraňovanie fialových ježkov aby sa prinavrátili chaluhové lesy
Blue voice - dokumentuje prešľapy voči moru na film
Billion Oyster Project - snaží sa obnoviť bilión ustríc v NewYork prístave do 2035. Aby napravili lokálny ekosystém zatiaľ čo učia deti zo základných škôl o námorných aktivitách STEM.
Sea Turtle Conservancy - snaha o zaistenie prežitia morských korytnačiek v Karibiku atlantickom a tichom oceáne cez výskum, vzdelávanie, tréning a ochranu prostredia na ktorom sú korytnačky závislé
SeaTrees - sadenie milióna vodných stromov - mangrovníkov a chalúh na pomoc s klimatickými zmenami
Sea of Change - financuje výskum a záchranné projekty zamerané na korálové útesy, znečistenie morí a ohrozené druhy či biotopy
The Ocean Project - pracuje na šírení záchrany oceánov cez zoo akvária a múzeá
Zhrnula by som to takto:
Oceán určite potrebuje našu pomoc. Nezáleží na tom ako ďaleko od neho sa nachádzame sme s ním každodenne v kontakte. Predsa len, za každý druhý nádych vďačíme oceánu.
Želám vám krásny svetový deň oceánov
vaša morská víla
Comments