top of page
Writer's picturePerla Mareena

Výrobky z korytnačích pancierov a ich ekologický dopad


Korytnačky patria medzi najohrozenejšie druhy v našich oceánoch a ich panciere sa už celé stáročia používajú na výrobu rôznych luxusných výrobkov. Bohužiaľ, dopyt po týchto výrobkoch spôsobil drastický pokles populácií mnohých druhov korytnačiek. Aj keď je obchod s korytnačími panciermi dnes na mnohých miestach nelegálny, stále pretrváva ilegálna prax ich lovu a predaja. Tento blog sa zaoberá históriou a výrobou produktov z korytnačích pancierov, ich ekologickými následkami a potrebou ochrany týchto nádherných živočíchov.


História a využitie korytnačích pancierov

Výrobky z korytnačích pancierov, často označované ako "želvovina", sa už po stáročia považujú za luxusné tovary. Najviac sa využívali panciere korytnačky karety pravé (Eretmochelys imbricata), ktorých vrstvené šupiny poskytovali materiál na výrobu šperkov, hrebeňov, okuliarových rámov, ozdobných predmetov a hudobných nástrojov.

V minulosti boli výrobky z korytnačích pancierov mimoriadne cenené pre svoju krásu a jedinečný vzhľad. Panely zo želvoviny sa používali na dekorovanie nábytku a v umení. Okrem toho sa využívali aj na lekárske účely a v tradičných kultúrach sa verilo, že korytnačie panciere majú liečivé vlastnosti.



Ekologický dopad lovu korytnačiek

Karety pravé sú jedným z kriticky ohrozených druhov korytnačiek, pričom jedným z hlavných dôvodov ich ohrozenia je práve ilegálny obchod s ich panciermi. Lov týchto korytnačiek, ktorý bol v minulosti bežný, viedol k masívnemu poklesu ich populácie.

  1. Ohrozenie biodiverzity

    Korytnačky zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystéme oceánov. Napríklad karety pravé sa živia morskými hubami, čím udržiavajú rovnováhu v koralových útesoch. Ich úbytok môže spôsobiť narušenie týchto ekosystémov, čo negatívne ovplyvňuje aj iné druhy morských živočíchov a samotné útesy.

  2. Klimatický vplyv

    Korytnačky prispievajú k zdraviu morských tráv, ktoré ukladajú uhlík a pomáhajú bojovať proti klimatickým zmenám. Bez korytnačiek, ktoré tieto trávne porasty "kosia", môže dôjsť k ich degradácii, čo oslabuje ich schopnosť pohlcovať uhlík.

  3. Dlhodobé poškodzovanie ekosystémov

    Nelegálny lov a nadmerné využívanie korytnačiek spôsobujú vážne problémy aj pre reprodukciu týchto živočíchov. Korytnačky majú dlhé reprodukčné cykly a veľmi pomaly dosahujú pohlavnú zrelosť. Strata každého dospelého jedinca má teda obrovský dopad na udržateľnosť populácie.


Právne opatrenia a ochrana


V reakcii na dramatický úbytok populácií korytnačiek bolo prijatých niekoľko medzinárodných opatrení na ich ochranu. V roku 1977 bola kareta pravá zaradená do Prílohy I Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES), čo znamená, že medzinárodný obchod s výrobkami z korytnačích pancierov je zakázaný.

Mnoho krajín prijalo zákony na ochranu korytnačiek, ale ilegálny obchod stále pretrváva. Napriek tomu, že je ilegálne korytnačky loviť a predávať ich produkty, trhy v Ázii, Latinskej Amerike a niektorých častiach Afriky stále ponúkajú želvovinu ako exkluzívny tovar.

Moderné alternatívy k výrobkom z korytnačích pancierov

So zvýšeným povedomím o ochrane korytnačiek sa rozvinuli rôzne alternatívy k výrobkom z korytnačích pancierov. Mnoho spoločností teraz využíva ekologické a etické materiály na výrobu šperkov a ozdobných predmetov, ktoré napodobňujú vzhľad želvoviny bez toho, aby poškodili prírodu.

  1. Syntetické materiály

    Výrobcovia využívajú rôzne plasty a kompozitné materiály, ktoré majú podobný vzhľad ako želvovina. Tieto materiály sú šetrné k prírode a nevyžadujú lov ohrozených druhov.

  2. Recyklované materiály

    Niektoré dizajnové firmy využívajú recyklované materiály, ako sú staré plastové predmety alebo biologicky odbúrateľné alternatívy, aby vytvorili luxusné produkty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

  3. Vzdelávanie a zvyšovanie povedomia

    Organizácie na ochranu korytnačiek sa zameriavajú na vzdelávanie verejnosti o ekologických dopadoch používania produktov z korytnačích pancierov. Súčasťou kampaní je aj informovanie turistov, aby si nekupovali tieto produkty na dovolenke v krajinách, kde sa stále predávajú.

Ako môžeme pomôcť

Každý z nás môže prispieť k ochrane korytnačiek a ich ekosystémov niekoľkými jednoduchými krokmi:

  1. Nekupujte výrobky z korytnačích pancierov

    Pri cestovaní do krajín, kde sa môžu predávať ilegálne produkty z korytnačiek, si dajte pozor, aby ste si nekupovali tieto výrobky, aj keď sú na pohľad atraktívne. Každý predaný kus prispieva k ďalšiemu lovu ohrozených druhov.

  2. Podporte organizácie na ochranu korytnačiek

    Existuje mnoho neziskových organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou korytnačiek, obnovou ich prirodzených biotopov a bojom proti nelegálnemu obchodu. Vaša finančná podpora alebo dobrovoľnícka činnosť môže mať reálny dopad.

  3. Znížte spotrebu plastov

    Korytnačky často trpia prehltnutím plastového odpadu, ktorý sa dostane do oceánov. Každý krok k zníženiu plastového odpadu, ako je používanie opakovateľných tašiek alebo fliaš, môže prispieť k ochrane týchto tvorov.



    SEE Shell app

je prvá applikácia na svete, ktorá využíva AI na detekovanie nelegálnych produktov produktov z chránených živočíchov.


Výrobky z korytnačích pancierov sú nielen nelegálne, ale majú aj ničivý dopad na ekosystémy a prežitie ohrozených druhov korytnačiek. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že luxus a krása nemusia stáť životy týchto úžasných tvorov. Prostredníctvom zodpovedných rozhodnutí, podpory ochranných programov a vzdelávania môžeme pomôcť zabezpečiť budúcnosť pre korytnačky aj pre ekosystémy, ktoré udržujú v rovnováhe.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page